sobota, 28 listopada 2015

Galeria wpisów i listów (cz.1) www.zsokolowa.com Dariusz Kosieradzki


 

Galeria wpisów i listów... (cz.1)

www.zsokolowa.com

Dariusz Kosieradzki

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 


 

Fragmenty listów ze starej poczty i wpisów do starej Księgi Gości (2005-2008)


1.Od pewnego czasu zaglądam na pana stronę i czerpię z niej wiele ciekawych informacji. Sam poszukuję informacji o rodzie Komorowskich, o których wiem, że posiadali majątek w Krynicy k. Suchożebr. Na pewno byli to: Wojciech Komorowski ur. 1821 zm. 1905, jego syn Franciszek ur. 1844 zm. 1910 (żona Marianna z domu Włodkówna) oraz wnuk a mój pradziadek Wacław Komorowski ur. 1870 zm. 1946. Wszyscy oni pieczętowali się herbem Korczak zw. Wręby i są pochowani na cmentarzu w Siedlecach.

Generalnie rodzina Komorowskich wywodzi się z Żywiecczyzny a wcześniej z ziemi halickiej. Niestety nie wiem jak ta odnoga Komorowskich wylądowała na Podlasiu. Z informacji przekazanej od mojej rodziny wiem, że byli skoligaceni z rodzinami Moczulskich, Raczyńskich, Włodków, Jeleniewskich, Majewskich i Ryszkowskich. Jest to dośc dobrze udokumentowane dzięki stronie mojego kuzyna Jacka Zaima (www.zaim.pl – polecam). Jednak nie wiem, kto i gdzie był przed moim pra, pra, pradziadkiem Wojciechem Komorowskim. Słyszałem coś od mojego ojca chrzestnego Jerzego Żółkowskiego, że być może rodzina Komorowskich była związana z Patrykozami, ale nie mam na ten temat żadnych materiałów.

Gratuluję wspaniałej strony i kopalni wiedzy na niej zgromadzonej.

Krzysztof Konieczny


2.Właśnie przez przypadek odnalazłem pańską stronę o rodzie Kudelskich. Od pewnego czasu dośc pochłania mnie i moich bliskich ten temat, a to za sprawą pamiętników mojego prapradziadka Władysława Kudelskiego sędziego Trybunału ożenionego ze Scholastyką Baranowską. Pisze on w nim o swoim ojcu Pawle ur. W 1800 r. najprawdopodobniej w Plouszowicach pod Lublinem. Interesuje mnie dostęp do źródeł z których pan korzystał. Pamięc o moich przodkach jak i więź wśród potomków jest dośc żywa w mojej rodzinie, chętnie też posłużę informacjami do tworzenia dalszej historii rodziny.

Marta Zaleska


3.Od dwóch lat zajmuję się genealogią mojej rodziny. Z radością spotkałam się z pana stroną www. Wyrazy uznania za olbrzymi wkład pracy. Z niecierpliwością czekac będę na dalszy ciąg historii Lipińskich. Zapytuję, czy w pańskich opracowaniach znajduje się rodzina Konwickich. Moja babcia Małgorzata Konwicka urodziła się na Podlasiu jako córka Szymona i Heleny z Orzechowskich. Mój prapradziadek nazywał się Antoni Lipiński był synem Mikołaja i Konstancji z Sarnackich, małżonków Lipińskich. Urodził się w Chybowie (par. sanacka) ok. 1820 r. Żył 107 lat (!) i spoczywa na cmentarzu w Markuszowie.

Rodzice moi byli zaprzyjaźnieni z rodziną Marchczyńskich i Dmowskich z Podlasia.

Serdecznie pozdrawiam z Lublina

Anna Lipińska – Stefaniak


4.Jestem z okolic Wrocławia. Niedawno natknęłam się na pana stronę szukając swoich przodków. Ze strony babci pochodzę z rodziny Błońskich. Babcia nazywa się Władysława Błońska i pochodzi z Kożuchowa, urodziła się w 1923 r., chyba 1 marca – tak jej powiedzieli, gdyż jej mama zmarła gdy ta miała ok. 2 lata. Babcia miała dwóch braci i siostrę Józefę. Jej ojciec miał na imię Paweł, a matka Teofila z domu Zembrowska. Chciałabym dowiedziec się czegoś więcej o rodzicach i dziadkach mojej babci nim będzie za późno…

Mariola Mader


5.Moja rodzina wywodzi się właśnie z okolic Sokołowa. Od strony mojego dziadka udało się stworzyc jednemu z moich kuzynów drzewo genealogiczne, aż do 1750 r. Chciałbym także zrobic takie drzewo rodowe od strony swojej babci, piszę dlatego ponieważ u mnie w rodzinie także pojawia się nazwisko Kosieradzki i proszę o pomoc w lokalizacji moich korzeni.

Moja babcia nazywa się Krystyna Graniszewska (z domu Łęczycka – mieszkała w Niemojkach), ojciec jej Władysław Łęczycki pochodził z Raczyn (ur. ok. 1897 r., pochowany w Niemojkach). Jego rodzice – Zofia Łęczycka z domu Poniatowska pochodziła z Wyrozębów. Józef Łęczycki z Raczyn. Pradziad Władysław miał siostrę Adelę, która po zamążpójściu miała na nazwisko Kosieradzka. Adela miała dwie córki: Stefanię i Jadwigę po mężu Trębicką (zamieszkała w Trębicach)….

Artur Szklarczyk


6.Wnikliwie przeglądam Tajemnice Ziemi Sokołowskiej i Okolic. Interesuje mnie zamieszkująca na tym terenie rodzina Wąsowskich… proszę o wskazówki gdzie i jak odszukac dane o tej rodzinie…

Władysław Wąsowski – Cieszymowo – Mikołajki Pomorskie


7.Piszę do pana, ponieważ chciałabym dowiedziec się skąd pochodzę i jakie są moje korzenie. Na pana stronie znalazłam informacje na temat rodu Niewiadomskich i zastanawiam się czy to moi przodkowie. Dawno temu nauczycielka historii powiedziała mi w szkole, że nazwiska pochodzą od jednego rodu i powinnam się zainteresowac tym tematem. Mój dziadek Wacław Niewiadomski pochodził z Łodzi i był bratem lub kuzynem Józefa Niewiadomskiego, który był prezydentem Łodzi w latach 70…

Karina Niewiadomska


8.Czy parafia Wyszków w powiecie węgrowskim podlega zakresowi pańskich badań? W 1780 r. ekonomem w dobrach wyszkowskich Ossolińskich był niejaki Rzemieniecki (Teki Glinki). Podejrzewam, że to człowiek z mojej rodziny. Czy nie natknął się pan może na to nazwisko? Byłbym wdzięczny za radę, jak szukac informacji na temat tej osoby. Od pana Grzegorza Ossolińskiego wiem, że archiwa tego majątku spłonęły podczas wojny 1920 r…

Marcin Rzemienicki


9.Nazywam się Paweł Omyłka… Pozwoliłem sobie napisac do pana po przeczytaniu artykułu o Lipkach. Będąc posiadaczem tak dziwnego nazwiska staram się ustalic jego pochodzenie. Według przekazu rodzinnego „Omyłka” jest przezwiskiem, czy też przydomkiem, natomiast prawdziwe nazwisko rodzinne jest INNE. Najstarsi żyjący członkowie rodziny twierdzą, że wiąże się z tym jakaś tajemnica, że pochodzimy ze wschodu lub że jesteśmy tatarami.

Pomijając wszystkie rodzinne opowieści pozostaje faktem, iż w początkach XIX w. małżonkowie Józef Omyłka i Magdalena z Lipków trzymali gospodarstwo w Wilanowie pod Warszawą. Dowodzi tego najstarszy zachowany dokument, który załączam. Konsultowałem się w tej sprawie z Zygmuntem Stężyckim, który twierdzi, że małżonkowie byli właścicielami tegoż gospodarstwa i nie byli poddanymi właścicieli dóbr wilanowskich. Mój problem sprowadza się do pytań: czy Magdalena z Lipków może pochodzic z opisywanej na pańskiej stronie rodziny Lipków i gdzie to ewentualnie sprawdzic? Dodam, że wymieniony już zapis z ksiąg metrykalnych jest ostatnim w aktach wilanowskich i na tym trop się urywa.

Drugie pytanie to: czy spotkał się pan podczas przeglądania dokumentów z przydomkiem „Omyłka”, czy może wymieniony Józef Omyłka ożenił się z dziewczyną z sąsiedniego zaścianka a rzeczona Omyłka jest przydomkiem jakieś licznie rozrodzonej rodziny?...

Paweł Omyłka


10.Poszukuję informacji na temat rodziny szlacheckiej Żółkowskich, będę wdzięczny za jakąkolwiek wiadomośc, w jakiejkolwiek formie, a której nie było na pańskiej stronie…

Marcin Żółkowski

 


11.Zauważyłem, że zamieszcza pan zdjęcia w swoich artykułach…mogę Panu zaproponowac trochę fotek rodzin z Podlasia, które mam w swoich zbiorach, a które pochodzą z albumu babci i należą do moich przodków. Chodzi o: Nasiłowskich – dziedziców Ruskowa, Kliczyc i Puczyc; Piorów – dziedziców Rzewusk (od ok. 1700 r.) i Lipińskich – dziedziców na Lipinach Przesmyckich.

Andrzej Sternicki


12.Przegladając w Internecie strony związane z Podlasiem natrafiłem na bardzo ciekawe informacje…zainteresowała mnie zwłaszcza książka Zbigniewa Wąsowskiego „Monografia parafii Rozbity Kamień” i chciałbym się kontakt do pana Wąsowskiego, lub kogoś kto udzieliłby mi odpowiedzi na poniższe pytania:

Mój dziadek Józef Romanowski ur. Kowiesy, syn Franciszka i Ewy z domu Ambroziak i babka Florentyna z domu Czarnocka pochodzili z tego terenu. Dziadek był sekretarzem gminy Kudelczyn. Z pozostałych po dziadku nielicznych pamiątek wynika, że był zasłużonym mieszkańcem sokołowskiego. Ostatnio moda na szukanie korzeni sprawiła, że zainteresowałem się tym tematem, ale najważniejsze dla mnie były by wiadomości związane z aresztowaniem i zamordowaniem dziadka przez Niemców. Mama w chwili aresztowania dziadka była dzieckiem i niewiele pamięta…

Andrzej Sternicki


13.Zwracamy się uprzejmą prośbą o ewentualne informacje na temat Stanisława Kosieradzkiego – numizmatyka zamieszkałego na początku XX w. w Warszawie, zasłużonego i aktywnego członka Warszawskiego Towarzystwa Nimizmatycznego. Niezwykle trudno jest nam znaleźć jakiekolwiek informacje biograficzne o tej osobie…

Walerian Piotrowski


14.Chciałbym serdecznie podziękować za stronę www, zwłaszcza za link tradycje przodków, w którym znalazłem niezwykle dla mnie interesujący opis dziejów rodziny Brodackich. Moja gałąź (jeśli są to Brodaccy z Podlasia) wywodzi się od jakiś dwóch Brodackich, którzy według legendy rodzinnej, w czasach Konfederacji Barskiej „z Litwy, lub Rusi” uciekli pod zabór austriacki, a jeden z nich uszedł jeszcze dalej – na Węgry. Potomkowie Walentego Brodackiego, schłopieli, a jeden z nich został nawet posłem na sejm z ramienia PSL Witosa. Moja częśc rodziny poszła natomiast w sanację. Czy widział pan drzewo genealogiczne Brodackich w AGAD? Żyli oni po stronie litewskiej i podlegali pod sąd ziemski łomaski. Jest tam wyraźnie podany herb Ślepowron, a nie Prus.

Jakub Brodacki


15.Ostatnio miałem przyjemnośc przeglądac dzieje rodów szlacheckich na pańskiej stronie. Mam pytanie, czy w swoich badaniach i poszukiwaniach spotkał się pan z nazwiskiem Mościcki, Żołędowski? Mieszkali oni w warszawskim, Czerwonka, Węgrów, Krypy, Żołędowo itp. Mam dokument z 1815 r. dotyczący mojego nazwiska (Żołędowski) z archiwum w Siedlcach. Mieszali oni na tamtych terenach od setek lat i jakieś inne dokumenty na pewno są. Jeśli natknie się pan na jakieś byłbym wdzięczny za informacje.

Marek Żołędowski


16.Jestem pod wrażeniem pana strony i informacji zawartej na niej. Ustalając drzewo rodowe Wilkońskich natrafiłem na dane:

Anna Wilkońska c. Andrzeja i Katarzyny N +1560 dz. Wilkonic w pow. kościańskim x ca 1563 Serafin Sikorski z Podlasia, dzięki panu mogę dopisac: Serafin Sikorski herbu Ślepowron z Sikor koło Szreńska s. Leonarda, woźny ziemski drohiczyński w r. 1569…

Odnośnie Lipińskich:

Żoną mojego krewnego Ignacego h. Poraj Jasieńskiego 1848 Polany +1904 dz. Pętkowic była x 1880 Julia Eleonora h. Gozdawa Lipińska c. Józefa i Paliny Sztorz? Storc? (informacje od ks. Krzysztofa Przesmyckiego). Babką Ignacego była Marianna h. Abdank Paliszewska 1788 – 1870 poch. W Cerekwi k. Radomia, siostra przodka Franciszka 1779 – 1849 sędziego Trybunału Bydgoskiego w KP oż. też z lipińską, ale z Teklą Lipińską „Parządka” h. Księżyc 1792 – 1850 z Lipienic k. Torunia 1885 w Lipienicach (metryka Jastrząb k. Radomia oż. z Janiną Kwarcińska 1888 +04.03.1971 Częstochowa c. Aleksandra 1859 i Juli Rudzińskiej 1861-1942. Mieli 5 dzieci, w tym Anna 1920 – 1975 x Janusz h. Wczele Brandys 1910 -2005 zm. Częstochowa, nestor przewodników PTTK.

Paliszewscy wywodzą się też z Mazowsza, mam informacje, że byli indygenatowani w 1500 w trakcie włączania Mazowsza do Korony. Jeden z paliszewskich, Józef był komesem brzesko – litewskim ca 1750 oż. z Oziębłowską… Z wyrazami podziwu dla pana pracy

Mirosław Paliszewski – Wschowa


17.Przeczytałem artykuł o nazwisku Pliszka, jest on bardzo ciekawy. W przekazach rodzinnych mówiło się o szlacheckich korzeniach, ale nigdy w to nie wierzyłem, nazwisko na to nie wskazywało. Spotkałem się z informacjami, że Pliszka herbu Pogonia II…

Piotr Pliszka – Starogard Gdański


18.Znalazłem na Internecie pana stronę i postanowiłem napisac, bo interesuje mnie historia mojej rodziny, która pochodzi z Kosowa Lackiego i niedalekiego Henrysina. Takie pytanie i prośba, czy są jakieś materiały, informacje odnośnie wsi Henrysin, bo na temat Kosowa jest tego sporo do przeczytania, a na temat Henrysina nic nie znalazłem…

Krzysztof Kurowicki


19.Dziękuję w imieniu mojej rodziny za informacje na temat rodu Paprockich. My zamieszkujemy w Radomiu od XIX w. a w Warszawie od początków XX w. Przesyłam pozdrowienia i życzę sukcesów

Jerzy Paprocki – Radom


20.W załączniku przesyłam dane rodziny Dybowskich z Dybowa wyciągniętych z dokumentów parafialnych w Skibniewie. Możnaby znaleźć dalszych przodków ale były już tylko luźne kartki, które trzeba by było segregowac…

Pozdrawiam

Potomek Dybowskich


21.Szperając w Internecie po stronach związanych z Podlasiem natrafiłem na wspaniałą witrynę…Mój ojciec pochodzi z Tarkowa koło Przesmyk…Mój dzidek Stanisław ur. 1895 r. był synem Jana i Emilii z Czarnockich, a Jan ur. 1857 r. był synem Franciszka i Ewy ze Strusów.

Franciszek Graniszewski ur. 1820 r. był synem Mikołaja i Rozalii z Trębickich, a Mikołaj ur. 1778/80? Był synem Piotra Graniszewskiego ur. ok. 1750 r. i Ewy z Raczyńskich. Do tego momentu dziejów rodziny doszliśmy z moim bratem Bogdanem…

Grzegorz Graniszewski


22.Piszę z Brazylii w imieniu potomka polskich emigrantów pana Filipe Jalmuzny (Jałmużny). Jest to człowiek już 70 letni mieszkający w Porto Alegre, który chciałby poznac korzenie swojej rodziny. Poszukując dla niego informacji w Internecie natrafiłem na pańską stronę, a w niej na wzmiankę o istnieniu w XV w. Jakuba jałmużny z Księżopola, od którego prawdopodobnie pochodzi nazwa dzisiejszej wioski w gminie Mokobody tj. Księżopole Jałmużny. Czy dzisiejsze nazwiska Jałmużna – Jałmużny mogą pochodzic od temat ego człowieka i miejsca?...

Mirosław Kropidłowski – Brazylia


23.Trafiłem przypadkiem na pana serwis internetowy „Tropami przodków”, który w pewnej części odnosi się do rodu Lipińskich herbu Gozdawa z Lipin, parafia Przesmyki. Z pewnością mam coś wspólnego z tym rodem ponieważ pochodzę z tych właśnie Lipin…

Józef Lipiński


24.Jestem pod wrażeniem ogromu mrówczej pracy, którą musiał pan wykonac, aby móc uruchomic taki temat w Internecie… liczę, że dzięki pana wiedzy, kiedyś dowiem się więcej na temat mojego właściwego herbu (dotyczącego mojej rodziny)…

Małgorzata Podniesińska


25.Z ogromnym zainteresowaniem obejrzałem pana stronę internetową dotyczącą historii Podlasia. Moi przodkowie pochodzą ze wsi Bohy, Baczki i Szkopy, też z parafii wyrozębskiej. XIX wieczne akty stanu cywilnego dostępne w archiwach wskazują na to, że byli oni chłopami, którzy mieszkali w tych wsiach. Tyle, że nie wiem gdzie mogę szukac jakichkolwiek śladów ich wcześniejszej historii i kto był właścicielem tych wsi?...

Bartosz Kiepuszewski


26.Czy badając ród Pogorzelskich nie spotkał się pan z małżeństwem Mirosława Marszyckiego i Marii Pogorzelskiej? Ich syn ożenił się potem z Guszewską…

Stefan Pliś-Marszycki


27.Piszę w sprawie mojego nieżyjącego dziadka Franciszka Malickiego. Dziadek urodził się w szlacheckiej rodzinie. W czasie wojny Rosjanie brutalnie wymordowali jego rodzeństwo i rodziców, aby zagarnąc należące do rodziny ziemie. Dziadek mimo, że było już wtedy kilka lat po wojnie nie chciał rozmawiac na ten temat dlatego mamy tak mało wiadomości o tym co się wtedy faktycznie wydarzyło… mojej mamie udało się wyczytac z jego dowodu wpis: „Bzowa – ZSRR”. Wiemy też, że matka dziadka miała na imię Karolina i że przed wojną miejscowośc Bzowa należała do Polski… podobno dziadek był na wojnie generałem, a potem został zdegradowany do rangi kaprala…

Aleksandra Kowalik


28.Jestem siostrą zakonną Jadwiżanką. Pochodzę z Kosowa – Hulidowa. Pochodzę z Kosowa – Hulidowa. Przesyłam panu wyrazy szacunku i uznania za piękne opracowania historyczne naszych przodków i podlaskich okolic. Zabrałam się do poszukiwania korzeni moich przodków. Moi rodzice wywodzą się z Ziemi Radomskiej. W roku 1926 przybyli na Hulidów i tu osiedli. Zresztą wszyscy mieszkańcy Hulidowa, to osadnicy z Ziemi Radomskiej, którzy przybyli na Hulidów gdy była parcelacja gruntów. Szkoda, że nie mogę skorzystac z Pana opracowań dotyczących rodów a interesują mnie nazwiska: Domagała i Ziemski…

s. Karina Domagała


29.Jestem doktorantem historii na KUL-u. Mieszkam w Lublinie. Od 11 lat układam drzewo genealogiczne swojej rodziny. Jestem potomkiem Sawickich. Niestety herbu ich nie znam, chociaż prawdopodobne, że byli z herbu Cholewa. Przeczytałem pański artykuł na temat Sawickich, ale tam są informacje do XVII w… Mój przodek Adam Sawicki urodził się ok. 1744 r., zmarł po 1837 r. Jego ojciec nazywał się Wincenty Sawicki, żył jeszcze w 1819 r…

Tomasz Swiderski


30.Czytałam na stronie o Kożuchowskich. Noszę to samo nazwisko, rodzina męża pochodzi z Błonia k. Sokołowa. Czy jest możliwośc sprawdzenia stopnia pokrewieństwa z kożuchowskimi wymienionymi przez pana. Ze słyszenia wiem, że próbowano ustalic herb tej rodziny i, że jest to róża na niebieskim tle przewiązana białą wstęgą…Czy mógłby mi pan wyjaśnic co to jest: Pierzchała vel Roch II?

J. Kożuchowska31.Bardzo zainteresował mnie artykuł na temat rodu Kosieradzkich. Jak Pan wie ostatnie dziesięciolecia nie sprzyjały badaniu własnych korzeni. Wynikało to z ówczesnych uwarunkowań, gdy już samo pochodzenie inteligenckie było podejrzane. Dodatkowo mój ojciec zmarł, gdy miałem 10 lat, a matka nie utrzymywała kontaktów z rodziną ojca. Pierwsze informacje na temat rodu Kosieradzkich w kontekście ich szlachectwa dotarły do mnie w l.90.XXw. W związku z tym chciałem się zapytac i poradzic jak dotrzec do dokumentów rodziny dysponując jedynie wiedzą, że ojciec Władysław ur. się w 1911 r. w Bychawie, jakiś czas mieszkał w Bychawce (koło Lublina). Dziad – również Władysław zm. W wieku ok. 50 lat, w l.20.XXw., chyba po przeniesieniu do Warszawy. Tyle wiem i bardzo byłbym wdzięczny o radę jak postępowac dalej…

W l.90.XXw. spotkałem się z następującą historią o rodzie: „Kosieradzcy herbu Kościesza (alias Strzegomia). Pierwsza wzmianka 1241 r. Dwie linie mazowiecka i Śląska. Przodkiem był Sulisław Kościesza – Kosieradzki, /któren kupiwszy u Jędrzeja Hniszewskiego posiadłośc wedle Podlasza leżącą nazwał ją od imienia swego – Kosierady/ działo się to w roku 1591. Michał Kosieradzki „Kościesza” nadał swą wieś Szeszyn (czy Szerzyn) zwaną kościołowi św. Krzyża we Wrocławiu/ linia Śląska. Co do linii Mazowieckiej, to w 1420 r. nadany jej został immunitet sądowy w dobrach płockich. Koleżanka przekazała mi wiadomośc, że informacje powyższe znajdowały się w dokumentach: Volumine Legum – Leszczyc, Herby Rycerstwa Polskiego – Paprockiego, Zbiór nazwisk szlachty polskiej t.II – Nałęcz Małachowski.

Byłbym wdzięczny za kilka słów rady do wcześniejszego pytania. Inicjatywa pańska i praca jest wspaniała. Pozdrawiam

Wojciech Piotr Kosieradzki


32.Witam i dziękuję za bardzo ciekawy artykuł o rodzie Smuniewskich herbu Pielesz, który niezwłocznie przedstawiłam mężowi. Dowiedziałam się z niego wielu interesujących rzeczy. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Grażyna Smuniewska


33.Strona super. Czytając artykuł Buczyńscy herbów Lubicz i Ślepowron zauważyłem nazwisko – przydomek „Miazek” przy Mikołaju Buczyńskim. Zastanawiam się skąd się wzięło i dlaczego? Czy Buczyńscy przyjęli je od kogoś? Ale raczej nie, bo tylko jest zapis przy jednym z braci i pewnie to jego przezwisko, zawołanie? Nazwisko to jest dośc popularne i stare w okolicach Łodzi. Czy możliwe, że „Miazek” z tamtych stron otrzymał np. szlachectwo i dobra Buczyn?

Cezary (brak nazwiska)


34.Dobrze, że są tacy ludzie jak pan, którzy pasjonują się historią i pomagają innym w odnalezieniu swoich korzeni. Za to w imieniu swoim jak i innych internautów dziękuję. Poszukuję swoich przodków z rodziny Lipków. Mój pradziadek nazywał się Jan Lipka i mieszkał we wsi Ostrówek, parafii Wyrozęby. Może ma pan jakieś informacje na ten temat? Interesuje mnie również historia parafii Trójcy Przenajświętszej w Wyrozębach…

Grzegorz (Lipka?)


35.Witam. Stronka OK. Prosiłbym o jakieś informacje na temat rodu Bukowickich, gdyż sam noszę takie nazwisko, a nie wiem nawet co znaczy i nie wiem skąd się wywodzili moi przodkowie. Wiem tylko, że mieszkali blisko Sokołowa Podlaskiego.

Przemysław Bukowicki


36.Jestem pod wrażeniem pańskiej pracy, gratuluję. Szukam Paliszewskich herbu Abdank z Mazowsza. Niestety nie mogę zlokalizowac miejscowości: Paliszów, Palczow, jedna blisko drugiej miała być położona, gdzieś niedaleko Węgrowa w ziemi wiskiej? Tam Paliszewscy mieli się lokowac… Nie mogę też znaleźć informacji o Józefie Paliszewskim, komesie brzesko-litewskim oż. 2v z Karoliną Oziębłowską, sędzianką ziemską brzeską (mam wywód na temat koligacji)…

Mirosław Paliszewski (Wschowa)


37.Cieszę się, że trafiłem na stronę dzięki której uzyskałem kolejną porcję wiadomości o rodzie Czrnockich. Moi dziadkowie: Teofil Czarnocki (ur.1899) i Marianna z Dmowskich (ur.1901) opuścili wieś Pluty w 1956 r. i przenieśli się w okolice Warszawy. Ojciec Teofila, Franciszek ur. 1874 r. syn Jana gospodarzył na Papach od których nazywany był „Papski”. Moja wiedza na temat Pap ograniczona jest do informacji, że pierwszymi właścicielami był ród Papa (Papińscy). W 2 poł. XVI w. opuścili oni Papy i osiedli w Tucznej w parafii Huszcza w tzw. Hrabstwie bialskim. Miało to związek z ekspansją osadnictwa szlacheckiego na wschód. Słownik Geograficzny Królestwa Poslkiego podaje, że w 1827 i 1880 roku w Papach było 4 domy i 22 mieszkańców, na obszarze 120 morgów. Czy jest możliwe ustalenie jak nazywali się pozostali mieszkańcy pap. Co było przyczyną opuszczenia przez nich tej wsi i przeniesienia się do Plut. O ile wiem proboszcz parafii Paprotnia w 2001 r. postawił i poświęcił krzyż upamiętniający lokalizację wsi.

Jerzy


38.Panie Dariuszu. Przeczytałam uważnie informacje o rodzinie Kosieradzkich zamieszczone na pana stronie. Czy Pan zna dalszą historię rodziny Kosieradzkich? Czy pan wie od którego z przodków może pochodzic mój dziadek Aleksander Kosieradzki z Korabi?

Beata Kosieradzka


39.Cieszę się, że natrafiłem na tę stronę. Sokołowskie, a zwłaszcza okolice miejscowości Mokobody jest mi bardzo bliskie. Mam dużo rodziny o nazwiskach: Rytel, Grzymała, Skup, Gziński. Prosiłbym o genealogię dwóch ostatnich nazwisk…

Maciej


40.Pozdrawiam… Ratyńscy mieszkają też w Drohiczynie i… Warszawie

Grzegorz Ratyński


41.Moja mama była z domu Kosieradzka i pochodziła z Opola koło Siedlec. Chciałem rodzinie Kosieradzkich (po mieczu i kądzieli) wysłac artykuł o rodzie z tej strony internetowej…

Krzysztof Szwarc


42.Czytając o opisywanych przez pana rodach poczułam się jak w domu… moi dziadkowie mieszkający niegdyś w Korabiach to: Aleksander Kosieradzki i Łucja z domu Włodek….

Beata Kosieradzka


43.Serdecznie dziękuję za cenne informacje o mojej rodzinie Pieńkowskich herbu Suche komnaty. Mój stryjeczny brat od kilku lat pracuje nad drzewem genealogicznym naszej rodziny…pozdrawiam

Stella


44.Serdecznie dziękuję za informacje na temat rodów: Wyszomierskich, Zembrowskich vel Zębrowskich, Niepiekłów, Lipków, Bujalskich. Czekam z niecierpliwością na informacje dotyczące rodów Wrzosków i Brzozowskich…

Alicja z Mrągowa


45.Panie Dariuszu…czy jest mi pan wstanie udzielic informacji o KARSKICH: Jan z Kossemin, Julian z Kisielewa, Maksymilian z Mogielnicy, Kazimierz z Osieka, Pniewa?

Krzysztof


46.Moje korzenie to Czarnoccy, Paproccy, Kryńscy, Wasilewscy. Świetna strona! Chciałbym dopowiedziec, że Paproccy mieszkają także w Łozach a Kosieradzcy w Czarnotach. Czy wiadomo, kiedy pojawili się w tych stronach (okolicy) Nowiccy?

Maciej Sobczak Gdańsk


47.Podziękowania dla pana Dariusz Kosieradzkiego za tę stronę i wolę dzielenia się tą ciekawością, oraz rozległą i trudnodostępną wiedzą. Mam dwie prośby. Pierwsza to prośba o podanie dokumentów źródłowych wymieniających przy Brodackich herb Prus I… (częśc z materiałów nadesłanych tym e-mailem pozwoliłem sobie przenieśc do odcinka Tropami Przodków – Brodaccy, tam proszę patrzec)… Teraz druga moja prośba. Proszę o wytrwałośc w badaniach i dalsze publikacje. Pozdrawiam pana jak i wszystkie osoby odwiedzające tę stronę, oraz oczywiście Brodackich…

Andrzej Brodacki


48.Bardzo dziękuję za materiały dotyczące mojego rodu – Niewiadomskich, które od pana otrzymałam pocztą. Z ksiąg parafialnych wynika, że mój pra…pra dziadek Jacek Niewiadomski syn Antoniego pochodził z Niewiadomej Tuchny. W 1770 r. wszedł w związek małżeński z Zofią rozbicką z Wiechetek. Od tamtej pory moja rodzina stale zamieszkiwała w Wiechetkach. Ja się tam właśnie urodziłam. Czy jest możliwośc dotarcia do informacji o moim przodku Antonim z Niewiadomej? Jacek urodził się w 1745 r… czy można coś znaleźć o rodzinie Niewiadomskiego Antoniego – ojca Jacka?

Ryszarda Rempała (z domu Niewiadomska)


49.Jestem mieszkańcem Siedlec a pochodzę z miejscowości Łozy w parafii Paprotnia. Od pewnego czasu prowadzę badania genealogiczne dotyczące rodziny Łozów z Łozów. Badania moje oparte są głownie o źródła internetowe, literaturę, rozmowy ze starszymi członkami rodziny, odwiedziłem również siedleckie archiwum. Osoba pana jest mi znana z opracowania Zbigniewa Wąsowskiego oraz ze strony internetowej Związku Szlachty Polskiej. Niedawno przypadkowo odkryłem stronę: „Śladami tajemnic Ziemi Sokołowskiej i Okolicy”. Bardzo zainteresowała mnie jej zawartośc, jest to bardzo pożyteczna inicjatywa. Na stronie znalazłem wiele informacji o znanych i spokrewnionych z mają rodziną rodach, sam poszukuję informacji na temat rodziny Łozów z Łozów…

Marek Łoza

50...............ok

51.Pamiętając o naszej miłej współpracy dotyczącej historii parafii Rogów, chciałam panu podziękować za przesłane materiały… serdecznie pozdrawiam

Joanna Kołodziej


52.Z wielki zainteresowaniem czytam pana artykuły. Szczególnie miły mojemu sercu jest cykl Tropami przodków… To dzięki pana artykułom sam zainteresowałem się dziejami swojej rodziny i zacząłem drążyc temat. Na początek wziąłem pod lupę losy brata mojego ojca – kaprala Stanisława Krasnodębskiego, urodzonego we wsi Wierzbice Górne (pow. sokołowski w 1915 r.), który zginął 19 maja 1944 r. w bitwie o Monte Cassino. Po rocznych dociekaniach, szukaniu literatury, pismach do różnych archiwów, udało mi się odtworzyc losy stryja od momentu powołania go do wojska w 1937 r. aż do chwili śmierci. Planuje też podjac podobne badania w celu ustalenia losów rodziny, a może i rodu, przed rokiem 1860 tzn. do chwili urodzin pradziadka Jana Krasnodębskiego…

Jacek Krasnodębski (Gdynia)


53.Postanowiłem napisac po uważnym przeczytaniu opisu rodu Buczyńskich. Być może nigdy bym tego nie zrobił gdyby nie krótki fragment „nasi Buczyńscy”. Uzmysłowiłem sobie wtedy znaną prawdę, a może odkryłem na ją nowo, bo dotyka mnie samego, prawdę…o potrzebie przynależności człowieka, jednostki do określonej grupy, społeczności. Te drobne słowa, ciepłe w brzemieniu, obudziły chęc poszukania własnych korzeni, wszak dziadek mój Aleksander Buczyński pochodził właśnie z miejscowości Buczyn Szlachecki, a babcia z Rozbitego Kamienia…

Krzysztof Buczyński


54.Z dużą przyjemnością przeczytałem o historii i genealogii rodziny Wyrozębskich

Stanisław Ksawery Wyrożemski


55.Pozdrowienia od Kosieradzkich ze Szczecina. Moja babcia pochodziła z Brodacz, a dziadek z Sypytek i w ogóle panieńskie nazwisko babki to – Krasnodębska. Teraz dowiedziałem się, że mieliśmy nawet herb! Ładne rzeczy!...

Kosieradzki (Szczecin)


56.Przekazałem namiary na pana p. Tadeuszowi Ratyńskiemu, który należy do rodziny Ratyńskich herbu Krzywda. Jego przodek przybył na „Mińszczyznę” w pocz. XVII w., gdzie założył osadę Ratyńce. Ratyńscy byli do I wojny światowej na Mińszczyznie właścicielami paru tysięcy hektarów majątku Sińcza (p.Askenazy). Ów p. Ratyński ma kontakt z innym Ratyńskim herbu Łabędź, którego rodzina wywodzi się z Ratyńca na Podlasiu…

Robert Kostecki


57.…jestem uczniem LO. W Internecie przeczytałem pana artykuł o Kobylińskich…po kądzieli pochodzę właśnie z tego rodu. Moja prababka Kamila Kobylińska mieszkała przed woją niedaleko Kobylan Górnych – we wsi Strusy koło Krześlina. Po II wojnie światowej przeprowadziła się do Nowej Wsi na granicy zachodniej województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Dotychczas o pochodzeniu prababki dowiedziałem się, że jej ojcem był Aleksander kobyliński (ur. 6 VII 1863 r.), syn Franciszka i Józefy z domu Osińskiej (ur.1831)…

Łukasz Nowak Nowa Wieś k. Trzcianki


58.Niezmiernie zainteresował mnie cykl artykułów o szlachcie podlaskiej. Wynika to z faktu, iż mój pradziad Feliks Baltazar Kozłowski był właścicielem Końcowizny koło Łap. Ten folwark sprzedał w 1910 r. i przeniósł się do Wilna. Moja rodzina wywodzi się z Prus i wędrowała przez Podlasie przenosząc się na Litwę…

Dr Tomasz Kozłowski Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu


59.Mój syn Piotr znalazł informacje i przesłał mi do przeczytania (on mieszka w Ottawie). Ucieszyłam się nimi bo dotyczą moich przodków. Obecnie nazywam się Teresa Switakowski, ale z domu jestem Skibniewska. Mieszkam w Toronto od 17 lat, a w Kanadzie od 22. Jestem córką Mieczysława, którego rodzonym bratem był Zygmunt Skibniewski, wspomniany przez pana, podobnie jak jego żona Helena, która mieszka w Warszawie. Mam naszą książkę rodzinną i wiem, że gniazdo rodowe było na Podlasiu, ale Andrzej Skibniewski przeniósł się na Podole bodajże jeszcze w XVIII w. i tam urodził się zarówno mój ojciec, jak i jego brat Zygmunt. My więc już jesteśmy linia podolska. Moja siostra Maria Raciecka, która mieszka w Komorowie pod Warszawą dysponuje wieloma wiadomościami na temat rodziny…

Teresa Switakowski (Toronto Kanada)


60.Z dużym zainteresowaniem czytam wszystkie materiały dotyczące naszej małej ojczyzny. Chciałbym się podzielic informacją, że ród Kożuchowskich nie ogranicza się bynajmniej do naszych okolic, ale jak tradycja nakazuje skolonizował Nowy Świat. W Danbury (ok. 100 km na pn. od Nowego Jorku) w stanie Connecticut mieszka nasz krewny Jack Kożuchowski (do dziś posługujący się oryginalnym nazwiskiem). Jest on wnukiem Stanisława Kożuchowskiego, który wraz z bratem Michałem był w USA. Michał wrócił do kraju, a Stanisław osiadł na stałe w Stanach. Potomkami Michała jest rodzina Grudzińskich z Kolonii Podkupientyn…

Jakub Kolasiński


61.Wyczytałem, że zajmował się pan tematem rodziny Kobylińskich. Ponieważ moja rodzina pochodzi od Jakuba Kobylińskiego, którego imię wymienił pan w swoim artykule prosiłbym o dodatkowe informacje…

.Zapraszam na www.enter.com.pl/kobylisk.htm, gdzie jest drzewo genealogiczne od Jakuba Kobylińskiego wywiedzione…

Romuald Walewski Łódź


62.Pochodzę po kądzieli z rodziny jabłońskich herbu Jasieńczyk i poszukuję wszelkich informacji na ten temat…

Michalina Połubińska


63.Dostałem informacje o artykule „Prus Niewiadomscy” autorstwa Andrzeja Niewiadomskiego. Przeczytałem go z zaciekawieniam. Nieco zahaczam ten temat na mojej stronie w dziale http://www.nienaltowski.net/skadprzybylismy.htm Ale przy okazji znalazłem dział Tropami przodków – gratuluję! Adres tego działu wpisałem w swoją stronę do działu Ciekawe linki….

Marek Nienałtowski Oleśnica


64.A gdzie Remiszewscy herbu jelita z Remiszewa Wielkiego i Małego? O ile orientuje się to nazwisko do dziś występuje w okolicy i w Sokołowie Podlaskim dośc często…

Maciej Saryusz-Romiszewski Wieliczka


65.Zwróciłem uwagę na „…sokołowskie” bo miałem prababkę na kresach… niestety wasz Sokołów natomiast jest na Podlasiu… Nie mniej wśród nazwisk, o dziwo znalazłem kilka raczej rzadkich – swoiskich. Jednym z nich jest Skibniewski z Warszawy. Otóż znam amerykańskiego profesora o tym nazwisku, który jest prorektorem w jednym z największych tam uniwersytetów i zajmuje się m.in. rekrutacją talentów w świecie, na stypendia do USA…

Piotr Letowt-Vorbek Johannesburg RPA


66.Piszę ten list zaraz po przeczytaniu artykułu Żółkowscy herbu Jastrzębiec… Artykuł jest niezmiernie ciekawy i daje szerokie spektrum na tę rodzinę. Jestem w posiadaniu informacji o gałęzi dziedziczącej w odległej przeszłości wieś Szkopy, fundatorów kościoła parafialnego w paprotni i Żółkowskich mieszkających w powiecie siedleckim…

Ireneusz Potyra Żółkowski


67.Jestem z całym uznaniem dla pana pięknej działalności, pożytecznej dla regionu i dla wszystkich tych, którzy cenią sobie korzenie i związki z małymi ojczyznami. Gratulacje. Moi dziadkowie po kądzieli – Franciszek Sawicki i Michalina z Kamieńskich pochodzą z Sawic i Wyrozębów. Niestety rozproszenie dzieci i wnuków po kraju i różne ich losy w kolejnych zawieruchach spowodowały prawie zupełny brak informacji, a tym bardziej dokumentów dotyczących szczegółów. Jestem już wiekowym człowiekiem, ale na tyle sprawnym, że chciałbym swoim prawnukom zostawic jakieś wiadomości o przodkach… może zachciałby pan udzielic wskazówek topograficznych lub wskazac kierunek poszukiwań na bazie własnych doświadczeń…

Janusz Rajchman


68.Serdeczne dzięki za przesłanie informacji o rodzie Bujalskich. W lutym moi rodzice będą obchodzic 60-tą rocznicę ślubu i z tej to okazji wpadłem na pomysł, Bay podarowac im wyrysowane drzewo genealogiczne. Dziej rodu bardzo mnie wciągnęły, ale rzeczywiście nie jest to takie proste. Obawiam się, że nie będę w stanie odnaleźć wszystkich tak jak pierwotnie myślałem. Mam odnalezione dwie gałęzie rodu. Każda z gałęzi jest bardzo rozległa. Drzewo mam już narysowane, tam gdzie mój pradziad, dziad i rodzice. Ale interesują mnie inne gałęzie rodu. Nie mogę odnaleźć rodziców mojego pradziadka Konstantego…życzę panu wszystkiego najlepszego…

Szymon Bujalski Żagań

Poprawiony (czwartek, 15 marca 2012 14:28)